Dostępność Żyrardowa

Miasto Żyrardów położone jest na przecięciu głównych szlaków komunikacyjnych wiodących z zachodu na wschód Europy. Dzięki strategicznej lokalizacji Żyrardowa oraz rozwiniętej infrastrukturze transportowej łatwo jest dotrzeć do miasta zarówno samochodem, jak i koleją oraz drogą powietrzną. W pobliżu Żyrardowa biegnie autostrada A2, ulokowane są trzy międzynarodowe lotniska oraz trasa kolejowa.

Żyrardów leży w centrum Polski, na południowo-zachodnim krańcu województwa mazowieckiego, między dwiema największymi aglomeracjami w Polsce warszawska i łódzką, znajdując się w odległości 44 km od Warszawy i 90 km od Łodzi. Miasto jest położone w dolinie rzeki Pisi Gągoliny w dorzeczu rzeki Bzury, która stanowi bezpośredni lewy dopływ Wisły.

Żyrardów położony jest na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych, w strefie wpływów aglomeracji warszawskiej, na szlaku kolejowym Warszawa – Łódź - Katowice. Dodatkowym atutem miasta i jego okolic są malownicze, naturalne plenery. Po stronie wschodniej Żyrardów graniczy z obszarem Wydm Międzyborowskich, kojarzonym z krajobrazem nadmorskim. Z kolei zachodnia granica miasta leży w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Przebiegająca przez Żyrardów linia kolejowa umożliwia szybką i komfortową komunikację
z dwoma pobliskimi metropoliami. Żyrardów posiada dogodny dostęp do lotniska (Okęcie 40 km), co niewątpliwie wzbogaca, i tak już bardzo zróżnicowaną ofertę komunikacyjną miasta.

Z Warszawy do Żyrardowa najłatwiej dojechać autostradą A2. Można także wybrać alternatywne trasy: biegnącą przez Pruszków i Grodzisk Mazowiecki drogę wojewódzką nr 719 lub przez Mszczonów i Radziejowice drogę krajową nr 8. Tą samą autostradą A2 dojedziemy z Żyrardowa do Łodzi. Jeśli zaś preferujemy rozwiązania ekonomiczne, zamiast autostrady możemy wybrać trasę wiodącą do Łodzi drogą krajową nr 72 przez Skierniewice. Żyrardów przecina droga krajowa nr 50. Jadąc nią w kierunku południowo-wschodnim, dotrzemy przez Mszczonów do Grójca, a dalej, wjeżdżając na drogę E77 – do Radomia. Przemieszczając się drogą nr 50 na północ, dojedziemy – mijając Sochaczew – do Ciechanowa. W 2012 r. do użytku oddana została piętnastokilometrowa obwodnica Żyrardowa (koszt ok. 200 mln zł).

Portal Urzędu
Miasta Żyrardowa
Mazowiecki Regionalny
Fundusz Pożyczkowy
Polska Agencja Informacji
i Inwestycji Zagranicznych
Agencja Rozwoju
Mazowsza S.A.
Copyright @ Urząd Miasta ŻyrardowaProjekt i wykonanie:aiai.pl